Od grudnia 2005 do czerwca 2006 roku wspólnie z Instytutem Systemowej Profilaktyki i Promocji Społecznej realizowaliśmy autorski program profilaktyczny pod nazwą „Mikołaj zostaje w Sosnowcu”. Projekt kierowaliśmy do dzieci i młodzieży z naszego miasta, skupiając się na działaniach wychowawczych, edukacyjnych i społecznych. Honorowy patronat nad inicjatywą objęli prof. Genowefa Grabowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, oraz Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.
Rozpoczęliśmy 6 grudnia 2005 roku wizytami naszego fundacyjnego Mikołaja w świetlicach socjoterapeutycznych, gdzie dzieci otrzymały symboliczne upominki. Zakończeniem programu był festyn rodzinny zorganizowany 6 czerwca 2006 roku z okazji Dnia Dziecka – odbył się on przy Centrum Handlowym Plejada i towarzyszyły mu występy sceniczne oraz losowanie konkursowych nagród.
Do udziału w programie zaprosiliśmy wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja z terenu Sosnowca. Każda placówka, która zdecydowała się dołączyć, wyznaczała swojego koordynatora – osobę odpowiedzialną za prowadzenie programu na miejscu oraz kontakt z nami i innymi szkołami. W ten sposób powstała sieć zaangażowanych instytucji, które w oparciu o wspólne założenia prowadziły własne działania: kampanie społeczne, akcje tematyczne, wydarzenia edukacyjne, sportowe i rozrywkowe.
W całym programie wzięło udział około 40 placówek. Zależało nam nie tylko na wartościach wychowawczych, ale także na tym, by dzieci i młodzież miały okazję do wspólnego działania, budowania relacji i radości z uczestnictwa. Wspieraliśmy wszelkie oddolne inicjatywy szkół i przedszkoli, a także organizowaliśmy własne wydarzenia, które wzbogacały program.
W realizację akcji zaangażowało się około 35 wolontariuszy. Były to głównie studentki pedagogiki, harcerze, uczniowie szkół średnich, ale również osoby dorosłe i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, którzy poświęcali swój czas po pracy.
W trakcie trwania programu rozdaliśmy dzieciom ponad 10 000 numerowanych kuponów konkursowych, które były losowane podczas finałowego pikniku. Łącznie przekazaliśmy ponad 2000 nagród i upominków.
„Mikołaj zostaje w Sosnowcu” był dla nas szczególnym projektem – łączył działania profilaktyczne z realnym zaangażowaniem środowisk lokalnych i bezpośrednim wsparciem dla najmłodszych. Pozostał jednym z ważnych doświadczeń w naszej historii.